Liczne awarie sprzętu AGD, występowanie nieestetycznego osadu na naczyniach czy wyraźne przesuszenie skóry to tylko niektóre z wielu negatywnych skutków korzystania ze zbyt twardej wody. Winę ponoszą za to przede wszystkim dwa obecne w niej pierwiastki, czyli magnez oraz wapń. W przeciwieństwie do wielu innych komplikacji spowodowanych działalnością człowieka oraz coraz większą ingerencją w środowisko, nadmierna twardość wody jest problemem pochodzenia naturalnego. Można jednak mu zaradzić, stosując odpowiednie zmiękczacze wody. Urządzenia te pozwalają na obniżenie stężenia magnezu, wapnia oraz innych składników wpływających na twardość cieczy.

Twarda woda w całej Polsce!

Problem zbyt twardej wody występuje w wielu regionach geograficznych, jednak może przyjmować różną skalę. Na twardość wody wpływ ma przede wszystkim geologiczny skład skał, przez które przepływa. Dlatego np. woda pozyskiwana z podłoża wapiennego będzie o wiele twardsza od granitowego. Z tego względu Gruzini muszą się myć w bardzo twardej wodzie o pochodzeniu polodowcowym, podczas gdy Finowie mogą korzystać z bardzo miękkiej wody. W Polsce najtwardszą spotkać można w południowo-wschodnim rejonie, a jedynym sposobem na jej uzdatnienie jest dobry zmiękczacz wody.

Mapa twardości wody w Polsce znajdziesz na http://www.zmiekczacze.com/

Gdzie sprawdzić stopień twardości wody?

Poziom twardości sprawdzić można w specjalnym laboratorium terenowym, bądź też stacji sanitarno-epidemiologicznej. Usługi tego typu oferuje również wiele firm sprzedających filtry pozwalające na zmiękczanie wody. Test na twardość wykonać można również samodzielnie, przy użyciu testera kropelkowego lu nieco mniej dokładnego testera paskowego.

Twardość wody można również odczuć bezpośrednio, ponieważ bardzo negatywnie oddziałuje ona na ludzką skórę, wysuszając ją. Dlatego jest ona bardzo niewskazana do mycia, zwłaszcza dla osób posiadających wyjątkowo wrażliwą cerę, np. naczynkową.