W wodzie przeznaczonej do picia nie powinny znajdować się jakiekolwiek chorobotwórcze substancje. Dlatego konieczne jest poddawanie dezynfekcji cieczy zawierającej rozmaite wirusy i bakterie. Ponieważ woda jest jednym z głównym składników wielu spożywczych produktów, zachowanie odpowiedniej czystości pod kątem mikrobiologicznym ma szczególnie ważne znaczenie.

Czym jest sterylizacja wody?

Sterylizacja wody konieczna jest m.in. w przemyśle piwowarskim, mięsnym czy owocowo-warzywnym, a także rozlewniach napojów. Dezynfekcji należy ponadto poddawać wodę w basenach kąpielowych oraz obiegach chłodniczych. Sterylizacja polega na zlikwidowaniu mikroorganizmów znajdujących się w wodzie, dzięki czemu nie będzie ona źródłem powstawania żadnych chorób i nada się do spożycia. W tym celu stosuje się lampy bakteriobójcze emitujące promieniowanie UV.

Przeczytaj na ten temat więcej o https://www.klarsan.pl/dom/lampy-bakteriobojcze/

Dezynfekcja promieniowaniem UV to same zalety

Lampa bakteriobójcza opiera swoje działanie na promieniowaniu fali o optymalnej długości, która wnika w strukturę DNA komórek drobnoustrojów i uniemożliwia im dalszą reprodukcję. Metoda dezynfekcji przy użyciu światła ultrafioletowego nie wprowadza do wody żadnych chemicznych substancji, a także nie zmienia jej właściwości organoleptycznych. Takie rozwiązanie pozwala również na uniknięcie ryzyka związanego z przedawkowaniem środków dezynfekujących.