Kompaktowe zmiękczacze wody

Jednolita, kompaktowa konstrukcja (w jednej obudowie znajduje się zbiornik na sól oraz butla ze złożem jonowymiennym) tego typu zmiękczaczy sprawia, że z powodzeniem wykorzystuje się je do zastosowań domowych. To centralne urządzenia, które zmiękczają wodę na cały dom. W zależności od zużycia wody oraz liczby użytkowników można dobrać konkretny rozmiar zmiękczacza wody. Najmniejsze modele mają po 6 litrów złoża. Największe z kolei są zmiękczacze o pojemności 30 litrów złoża.

Każdy kompaktowy zmiękczacz wody składa się z kilku komponentów. Głowica elektroniczna – steruje pracą całego urządzenia, odpowiada m.in: wykonywanie regeneracji i zasysanie wystarczającej ilości soli potrzebnej do regeneracji złoża. Zabezpieczenia antyprzelewowe chroni przed zalaniem pomieszczenia w którym znajduje się zmiękczacz. Zawór solankowy odpowiedzialny za doprowadzenie soli. Każdy komponent dobierany jest bezpośrednio przed producenta danego modelu zmiękczacza wody. Dlatego niezwykle istotne jest z punktu widzenia użytkownika jest by dobrać urządzenie składające się z markowych podzespołów. 

Dwuczęściowe zmiękczacze wody

Dwuelementowe zmiękczacze wody można stosować zarówno na potrzeby domowe oraz w przemyśle. Zmiękczacz dwuczęściowy w domu to ukłon w stronę bardziej wymagających i klientów, którym zależy na konkretnych podzespołach w urządzeniu np. głowicy sterującej czy konkretnym modelu żywicy jonowymiennej.

W przemyśle stosuje się zmiękczacze dwuczęściowe o podwyższonych wydajnościach. Stąd też rozmiary tych urządzeń mogą zdecydowanie przewyższać rozmiary zmiękczaczy o kompaktowej obudowie.

W przypadku zmiękczaczy dwuczęściowych podzespoły dobierane są pod konkretne potrzeby i przeznaczenie przez samego sprzedawcę rzecz jasna po konsultacji z klientem.

Schemat działania jest identyczny jak w przypadku kompaktowych zmiękczaczy – butla wypełniona jest złożem – najczęściej żywicą Purolite bądź Lanxess sterowana głowicą.

Skutki użytkowania twardej wody

Twarda woda powoduje powstawanie kamienia w czajniku i osadów na armaturze łazienkowej. Ma negatywny wpływ na kondycję naszej skóry i włosów. Jest złym przewodnikiem ciepła co prowadzi do strat energii cieplnej.

Miękka woda to komfort codziennego życia

Dzięki miękkiej wodzie zapomnimy o nieustannie powstarzającym się czyszczeniu armatury łazienkowej, ochronimy przed zepsuciem nasz sprzęt AGD, już nigdy więcej nie zobaczymy kamienia w czajniku.