Twardość wody stanowi własność wysokich stężeń magnezu, wapnia i innych składników. Można wyróżnić dwa podstawowe typy twardości. Pierwszym jest twardość węglanowa, która jest przejściowa.

Pochodzi głównie z węglanów, magnezu i wodorowęglanu wapnia. Wszystkie te związki są wytrącane z wody podczas gotowania, a tym samym przybierają postać osadu. Drugi rodzaj twardości to twardość nie węglanowa, która jest trwała. Jest ona odpowiedzialna za wysoką obecność siarczanów, chlorków, azotanów i innych rozpuszczalnych soli, głównie magnezu i wapnia. Te związki pozostają w wodzie nawet po wrzeniu.

Test twardości wody? To proste!

Określanie twardości wody nie jest trudne. Wiele przesłanek może o tym świadczyć, jednak aby uzyskać pewność, konieczne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych. Dopiero one pozwolą na dokładne ustalenie poziomu tej twardości. Całkowitość twardości wody określa się sumą twardości węglanu i niewęglanianu. Jeśli jest za wysoki, może być konieczne zmiękczanie wody. Wysoka twardość znacznie negatywnie wpływa na napięcie powierzchniowe. Im więcej rośnie, tym trudniej jest zwilżać powierzchnię wodą, a tym samym oczyścić ją. Zmiękczacz wody może na szczęście ograniczyć potrzebę użycia dużej ilości mydła i różnych detergentów. To zaoszczędzi wiele i pieniędzy, a także ochroni środowisko oraz zdrowie domowników.

Kamień kotłowy – wróg oszczędzania oraz sprzętu AGD

Należy również wziąć pod uwagę, że wytrącanie się podczas wrzenia wody twardej powoduje powstawanie kamienia. Może on stopniowo i skutecznie zniszczyć pralkę i inne urządzenia gospodarstwa domowego, więc dobrze jest stosować zmiękczacze wody. Aby dokładnie określić twardość cieczy, stosuje się jedną ze stałych wag. Mogą różnić się pod względem oznaczeń, ale wzajemnie się zastępują. Ponadto do obliczania twardości wody można użyć specjalnego kalkulatora, który przekształca jednostki jednej skali w inną.