Występowanie nadmiaru związków żelaza i manganu w wodach z ujęć lokalnych i prywatnych powoduje dużo problemów oraz jest uciążliwe w życiu codziennym. Dlatego też należy przebadać naszą wodę oraz w większości przypadków poddać jej odżelazianiu oraz odmanganieniu.

Zawartość żelazo w wodzie waha się od ilości czysto śladowych, aż do jej nadmiaru to jest do kilkudziesięciu mg Fe/dm3. Żelazo w wodzie występuje najczęściej jako: rozpuszczone i bezbarwne sole, lub jako utlenione żelazo trójwartościowe w postaci czerwono – brązowego osadu. Proces usuwania żelaza oraz manganu z naszego ujęcia realizujemy przy pomocy odżelaziaczy wody. Urządzenia te występują w postaci manualnej bądź automatycznej. Częściej zaleca się urządzenia automatyczne, co ułatwia i upraszcza eksploatację.

Automatyczny odżelaziacz wody składa się ze zbiornika ciśnieniowego, najczęściej wypełnionego złożem mineralnym oraz głowicy sterującej i bardzo często z inżektora powietrza. Urządzenie to z powodzeniem jest w stanie usunąć z wody żelazo, mangan, siarkowodór, zawiesiny oraz barwę, stabilizuje odczyn wody na poziomie pH około 8,2. Płukanie wody odbywa się automatycznie – najczęściej w godzinach nocnych. Odżelaziacz wody pracuje bezobsługowo, najczęściej jest sterowany automatycznie, cechuje to urządzenie duża niezawodność, niskie koszty eksploatacyjne przez wiele lat.

Chodź sam zakup takiego urządzenia nie jest tani – waha się w cenie od 2000 do 5000zł, to inwestycja ta pozwala nam na spokojną, bezproblemową eksploatację naszego źródła wody. Poza tym praca urządzenia wpływa również na twardość wody oraz jej wygląd, zapach i smak. Niestety wiele osób nie zwraca uwagi na jakość wody używanej w gospodarstwie i uważa zakup odżelaziacza wody za zbędny wydatek. Choć powoli zaczyna się to zmieniać.