negatywne skutki stosowania twardej wody w domu

Kiedy woda jest miękka, kiedy twarda, a kiedy bardzo twarda?

Twardość wody to właściwość, spowodowana obecnością w niej rozpuszczonych soli, przede wszystkim wapnia i magnezu. Stężenie obu tych pierwiastków decyduje o twardości ogólnej wody, co wiąże się bezpośrednio z procesem powstawania osadów (oba związki łatwo się krystalizują).

Niestety twarda woda w domu nie jest pożądana, ponieważ może ona powodować liczne uszkodzenia i awarie różnego rodzaju sprzętów. Problemy z twardą wodą występują praktycznie na terenie całej Polski, na szczęście jednak są sposoby na twardą wodę.

Przyczyna twardości wody

Twarda woda to woda cechująca się wysokim stężeniem soli różnych metali. najbardziej miękka woda w naturze to woda deszczowa. Woda padająca z chmur ma niemal zerową twardość. Od chwili zetknięcia się z ziemią zachodzi proces jej wzbogacania różnymi składnikami – zarówno zanieczyszczeniami, jak pozytywnymi w działaniu minerałami. W zależności od długości drogi, jaką pokona woda i rodzaju gruntu, przez który przepływa (na powierzchni lub w szczelinach skał), jej twardość może być wyższa lub niższa.

Twardość wody najczęściej wyraża się w stopniach niemieckich (dH) lub mg CaCO3/dm3. Dopuszczalna wartość dla wody spożywczej, to według polskiej normy 60-500 mg CaCO3/dm3.

Posted in Zmiękczanie wody and tagged , .

One Comment

  1. Mieliśmy tak wysokie stężenie żelaza i manganu w wodzie, że nie było innej rady i trzeba było zakupić urządzenie do odżelaziania i odmanganiania. U nas to działa na takiej zasadzie, że woda jest najpierw napowietrzana, a potem przechodzi przez urządzenie ze złożem i w taki sposób jest oczyszczana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.