Choć żelazo i mangan nie należą do przekroczeń, które łatwo usuwa się z wody, to istnieje co najmniej kilka sposobów na to, aby pozbyć się tych problemów. Konkretna metoda powinna zostać dobrana na podstawie analizy wody oraz dopasowana do warunków panujących w danym gospodarstwie domowym. Na rynku właśnie pojawił się sposób na odżelazianie i odmanganianie z napowietrzaniem. Proces ten jest przeprowadzany w jednym urządzeniu.

Metoda redukcji żelaza i manganu z wody za pomocą wstępnego napowietrzania cieszy się bardzo dużą popularnością wśród właścicieli własnych ujęć. Jest wybierana z kilku względów. Wśród najważniejszych można wymienić niskie koszty utrzymania oraz to, że takie urządzenia są praktycznie bezobsługowe.

Wiele sklepów internetowych i stacjonarnych, zajmujących się tematem uzdatniania wody, proponuje klasyczne odżelaziacze i odmanganiacze ze złożami katalitycznymi. To pewne produkty, które radzą sobie z naprawdę dużymi przekroczeniami, nawet jeśli jest zapotrzebowanie na ponadprzeciętną ilość wody.

W niektórych przypadkach nie ma jednak mowy o wyborze tego sposobu ze względu na gabaryty układu. Oprócz odżelaziacza i odmanganiacza w systemie koniecznie musi znaleźć się zbiornik ciśnieniowy ocynkowany oraz zwężka napowietrzająca. W innym wypadku proces redukcji zanieczyszczeń nie będzie przebiegał zgodnie z oczekiwaniami.

Trudne przypadki

Jeśli nie ma mowy o instalacji klasycznego odżelaziacza i odmanganiacza z powodu braku miejsca lub tego, że w instalacji działa już hydrofor membranowy, proponowane są inne sposoby.

Często stosowanym sposobem są urządzenia działające na złożach Greensand. Plusem tego rozwiązania jest to, że radzi sobie ze sporymi przekroczeniami żelaza i manganu w wodzie, jednak z drugiej strony do regeneracji potrzebuje nadmanganianu potasu.

Warto wiedzieć, że ten jest szkodliwy i przy jego użytkowaniu należy zachować wszelkie środki ostrożności. Ponadto, jeśli podczas awarii urządzenia przedostanie się do instalacji, może spowodować problemy zdrowotne.

Czy są alternatywy?

W przypadku braku możliwości montażu tradycyjnych odżelaziaczy i odmanganiaczy, jak stacji polskiej marki z serii Ecoperla Ironitower czy Ecoperla Sanitower oraz niechęci do produktów ze złożem Greensand, można pomyśleć o jeszcze innym rozwiązaniu.

Jest nim odżelaziacz i  odmanganiacz z poduszką sprężonego powietrza. Na takiej zasadzie działa nowość od polskiej marki Ecoperla – Ecoperla Oxytower.

Ecoperla Oxytower jest w tej chwili dostępny w jednym wariancie rozmiarowym – z 75 litrami złoża. Dzięki swoim cechom charakterystycznym nie tylko zajmuje bardzo mało miejsca, działa z hydroforem membranowym, ale też jest w stanie usunąć z wody aż trzy zanieczyszczenia jednocześnie.

Jak przebiega proces filtracji wody?

Urządzenie montuje się na wejściu wody do budynku. Surowa woda, która później ma trafić do konkretnych punktów poboru wody, najpierw przechodzi proces napowietrzania w komorze sprężonego powietrza. Natlenianie jest niezwykle istotne dla prawidłowego przebiegu filtracji.

Następnie woda wzbogacona w tlen jest podawana na złoże filtracyjne. W przypadku Ecoperla Oxytower zastosowano znany i sprawdzony materiał w formie granulek – złoże Birm. Stanowi on swoisty katalizator reakcji między tlenem a związkami żelaza i manganu. Wskutek wzajemnego oddziaływania na siebie substancji, rozpuszczone w wodzie żelazo i mangan przechodzą w formę nierozpuszczalną.

W postaci cząstek stałych są odfiltrowywane z wody i pozostają na złożu. Siarkowodór jest usuwany już na etapie napowietrzania wody. A cząsteczki siarki również pozostają na materiale filtracyjnym.

W związku z ciągłym nagromadzaniem zanieczyszczeń, zdolności złoża filtracyjnego powoli się wyczerpują. Z tego powodu niezbędne jest przeprowadzenie procesu regeneracji. W Ecoperla Oxytower ta zachodzi automatycznie po ustalonym wcześniej okresie.

10 lat gwarancji

Warto również wziąć pod uwagę warunki gwarancyjne przy doborze odpowiedniego urządzenia filtracyjnego. Odżelaziacze wody polskiej marki Ecoperla są objęte aż 10-letnią gwarancją! Tak dobre warunki świadczą o trwałości zastosowanych komponentów.

Można się nim zachwycić

Do wyboru odżelaziacza i odmanganiacza wody z komorą sprężonego powietrza Ecoperla Oxytower może przekonać nie tylko sposób działania i brak potrzeby używania środków chemicznych do regeneracji, ale i jakość wykonania.

Ecoperla i tym razem do współpracy zaprosiła największych z branży uzdatniania wody. Wśród producentów komponentów można wymienić między innymi firmę Clack. Wszystkie części powstają w europejskich i amerykańskich fabrykach. Koszty eksploatacji są znikome, dzięki zastosowaniu Ecoperla Smart System.

Ecoperla Oxytower - odżelaziacz wody z komorą sprężonego powietrza